Zde může být text o autorovi
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 

Historie Sboru

SDH Dolní Libina
Dolní Libina, od roku 1960 součást Libiny, která je dnes jednou z největších obcí v Česku, byla do první poloviny minulého století samostatnou obcí pod německou správou. Jmenovala se Moravská Libina, předtím také Moravská Lipina a při samotném vzniku v roce 1344 Lipina, protože původní osada byla založená u lipového háje. Podobně jako celá obec, i zdejší dobrovolné hasičství má hluboké kořeny. Němečtí občané založili spolek ochránců životů a majetků bližních už v roce 1878 a tento sbor pak fungoval až do konce II. světové války.

Po ní postupně nahrazovali Němce Češi, přistěhovalí z vnitrozemí, do Moravské Libiny přišli hlavně z Prostějovska, někteří také z Podkarpatské Ukrajiny a z obcí mezi Litovlí a Konicí. Hned v roce 1945 si noví obyvatelé uvědomili potřebu co nejrychleji zabezpečit budovy proti požárům a založili sbor dobrovolných hasičů. O jeho vznik se nejvíce zasloužili Karel Špičák, zvolený později za starostu SDH, Josef Valouch - velitel a Vojtěch Dvořák. Nový sbor byl velice aktivní a kromě jiného se hojně zapojoval do nejrůznějších společenských akcí, jejichž výtěžek šel na jeho konto. Od roku 1947 převzal velení hasičů v tehdy už Dolní Libině František Hrubý a pod jeho taktovkou se družstvo s výbornými výsledky hojně účastnilo pohárových soutěží v okrese Šternberk. V roce 1949 zakoupila hasičská jednota od jistého pana Cekra ze Šumperka nákladní vozidlo Opel Blitz, předělané na požární speciál. Především na brigádách o sobotách a nedělích si dolnolibinští hasiči svépomocí postavili také novou zbrojnici. Stavba byla započata na jaře 1956 společně s budováním obecního koupaliště, a i když obě akce našli u občanů podporu, brzdil je nedostatek stavebního materiálu. A tak zatímco v létě roku 1957 už se lidé koupali v novém bazénu, hasiči si na svoje zázemí museli ještě dva roky počkat. Mimo stavbu se také měli co ohánět při likvidaci živelných pohrom, v srpnu 1958 postihla Dolní Libinu prudká průtrž mračen, která měla za následek zaplavení velké části obce. Výška hladiny dosahovala v některých budovách od 15 centimetrů do 1 metru a voda způsobila na veškerém majetku takové škody, že kromě členů sboru musela pomáhat i armáda. Další potopa přišla hned o dva roky později, měla podobně ničivý průběh a především odplavila úrodu brambor. Roku 1960 byly Horní i Dolní Libina spojeny v jeden celek a kvůli jeho rozsáhlosti zůstala na každém konci samostatná dobrovolná hasičská organizace.

O činnosti té dolnolibinské nejsou až do roku 1971 vedeny žádné podrobnější záznamy, jisté je, že u příležitosti čtvrtstoletí, uplynulého od založení sboru, se pořádala velká oslava, spojená s pohárovou soutěží. Domácí ji vyhráli v čase 42 vteřin. Kromě veskrze úspěšných účastech na nejrůznějších soutěžích v požárním sportu pořádali hasiči u Bryxů plesy nebo vinobraní, velice oblíbené bylo také každoroční kácení máje. Postupně bylo budován venkovní areál, kde se konaly letní karnevaly a další společenské akce. V roce 1972 se zde podařilo dokončit sociální zařízení. V průběhu roku 1973 bylo sestaveno soutěžní družstvo žáků, velel mu Slávek Reců. Členové sboru se zapojovali do brigád v obci, pomáhali jednotnému zemědělskému družstvu i v okolních lesích. Hasiče v Dolní Libině snad ještě víc než oheň trápila voda. Prudké jarní tání znamenalo pokaždé pro obec jistou pohromu, podobně jako letní bouře a přívalové deště, například v červenci 1980.

Velkou chloubou SDH Dolní Libina bylo vždy soutěžní družstvo. Nejlepších výsledků v celé své historii dosahovalo v 80 a 90. letech končícího století i na počátku to jedenadvacátého. V okrese Šumperk snad není jediná soutěž, kterou by někdy libinští hasiči nevyhráli a v roce 2001 dokonce obhájili loňské vítězství ve Velké ceně. Mimo okolí zajíždělo družstvo i na hasičské závody na Opavsko, Přerovsko nebo do Rýmařova na jednu z největších soutěží v širokém okolí, kterou vyhrálo čtyřikrát. Jedno první a jedno třetí místo si SDH Dolní Libina odvezl také z vyhlášeného prestižního požárnického klání v Karolince. Libinská domácí pohárová soutěž je od roku 1998 Memoriálem Josefa Janíčka, na památku tragického skonu dlouholetého obětavého člena sboru.

Začátkem roku 2007 pracuje v SDH Dolní Libina 45 občanů, z toho 8 žen. Hasiči se věnují sportovní, kulturní, preventivní a veřejně prospěšné činnosti, několik z nich je členem zásahové jednotky Libiny. Oba zdejší sbory, z nichž ten „horní“ je zaměřen hlavně na zásahy a ten „dolní“ spíše na společenskou činnost, jsou podporovány obecním úřadem, který hasičům vychází vstříc.

Komentaře

Vytvořeno 08.07.2010 15:26:13 | Poslední změna 08.07.2010 15:26:27